Ez a weboldal sütiket (cookies) használ azért, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Tovább
Elfogadom
10 tipp, hogy mit (ne) vegyél fel a fotózásra!

Mit (ne) vegyél fel fotózáshoz?

- avagy inspirációs kalauz a fotózásra való öltözködéshez -

Azt tapasztaltam, hogy sokan többek között azért rettennek vissza egy fotózástól, mert bajban érzik magukat az öltözködés miatt. Amikor végül megszületik az elhatározás és megkeresnek engem a foglalással, miután kiválasztjuk a megfelelő időpontot és helyszínt, jön a következő nagy kérdéskör: - Mit vegyünk fel? 

Rögtön az elején leszögezem: bármiben is jöttök a fotózásra, a ti történetetek szépen fog visszaköszönni a képeken! De ha megfogadod az alábbi tanácsaimat, és figyelsz az öltözéketek harmóniájára, igazi HŰHA élmény lesz a fotóitokat visszanézni. 

A "mit vegyünk fel?" kérdésre nincsen egyöntetű válasz, sok dolgot körbe kell járnunk ilyenkor (jellemzően) az édesanyákkal (menyaszörnyekkel, akarom mondani, menyasszonyokkal). Először is az szokott lenni a viszontkérdésem, hogy a meglévőből kell kihoznunk valamit, vagy esetleg amúgy is aktuális egy ruhabeszerző körút? (Hahaha, ugya milyen rossz kérdés ez egy nőtől, kedves vőlegények, férjek, apukák?!) És ekkor szoktam színkombinációs tippeket küldeni, mert tényleg simán megtörténhet, hogy lesznek a ruhatárban olyan ruhadarabok, amik harmonizálnak egymással. Ha mégis hiányzik valami, arra is lehet találni pénztárcához igazított megoldást. Na de vegyük szépen sorba a szempontokat, amiket érdemes figyelmebe venni, ha jól akarunk kinézni a fotókon!

1. Nem beállított portréfotózásra készülsz, amikor engem választasz fotósodnak! Hovatovább, jó eséllyel kint leszünk a szabadban a fotózás során, tehát nem tudom garantálni, hogy nem ragad belétek bogáncs, nem csapódik fel sár vagy föld, nem fogja meg a ruhát a fű - hacsak nem döntesz úgy, hogy a fotózás nálatok háznál vagy napfény stúdióban fog történni. Mivel én történetmesélő fotográfus vagyok, egészen biztosan sokat fogunk mozogni, tevékenykedni a fotózás ideje alatt. Ezért mindig kihangsúlyozom, hogy csakis olyan ruhát és cipőt válassz magatoknak, amiben feszengés nélkül lesztek a fotózás ideje alatt.  

2. Visszahivatkozom az első pontra, tényleg ne feszengjen senki sem a ruhában a fotózás során! De ha szereted a szoknyát, a ruhát, esetleg a kislányod igazi hercegnő, akkor bátran vegyetek fel pörgős-forgós rucikat. Minél jobban pörög, annál jobban örülök! 

3. Ha nem találsz olyan ruhát, amit megfelelőnek érzel, meg szoktam kérdezni, hogy van-e mindenkinek kék farmerja. És általában erre igen szokott a válasz lenni. Ez már egy remek kiindulási alap, innentől a felsőruházatra és a kiegészítőkre kell csak gondolni. Ha pedig nincs mindenkinek kék farmerja, jellemzően nem okoz gondot ennek a beszerzésre, hiszen ezt aztán igazán ki lehet majd használni a későbbiekben is! Ugyanilyen jó megoldás lehet lányoknál és nőknél a nadrág helyett a kék farmerszoknya. 

4. Felsőruházatnál ismét érdemes kiindulni a meglévőből, és csak akkor gondolkodni el a bevásárló körúton, ha nem találunk semmi odaillőt valakinél. Egyszerű és legkézenfekvőbb megoldás lehet ilyenkor egy a többiek öltözékével színharmóniában álló egyszínű póló beszerzése. 

5. Lehetőleg törekedj a minél kevesebb mintára és márkajelre a ruhákon! Ez teljesen el tudja vonni a figyelmet a fotóról, tönkreteszi a kép hangulatát. Amikor mintáról beszélek, akkor azokra a pólókra gondolok leginkább, amiken egy köszönő cica - akit Kittinek hívnak - vigyorog le ránk, vagy valamelyik kocka figura éppen zombivadászik. Egy szép virágos kislány ruha, egy diszkrét traktor hímzés a kisfiú nadrágon, ez mind belefér. De ha lehetséges, ne reklámozzunk semmilyen ruhamárkát vagy játék brandet a fotókon. 

6. Teljességgel hagyj figyelmen kívül minden rikító, ne adj' Isten neon színű ruhát a szekrényben! Olyan csúnyán meg tudja festeni az arcbőrötök színét, hogy ahhoz már portré retusálásra lesz szükség. Azt azonban nem tartalmazza egyik alap csomagom sem.

7. Kérlek, a hajszál- vagy hurkapálcika vékony csíkos ingeket, ruhákat is felejtsd el a fotózásra! Zöldfülű koromban erre aztán igazán nem figyeltem, mert nem tudtam, hogy egy speciális optikai leképezési hibát tud eredményezni egy ilyen öltözék. Ezzel nem is untatnálak, legyen elég annyi, hogy nem lettek szemet gyönyörködtetőek azok a képek. Ezért ezt tényleg semmiféleképpen nem javaslom!

8. Figyelj a cipőkre is! Ne rikítson fehéren senki lábán, ha amúgy mindannyian a föld színeit választjátok vezérszínnek. Ugyanez igaz a feteke cipőre is. Tökéletes lehet olyan csizma, mokaszin, szandál, esetleg utcai sportosabb cipő, ami barna vagy annak árnyalata.

9. A kiegészítők szuperül feldobnak egy-egy fotózást. Bátran hozz magatokkal kalapot, kesztyűt, sálat, legyezőt! A fiúkon lehet csokornyakkendő, ha inget hordanak. A nadrágtartó is igazán aranyosan tud kinézni kisebb fiúcskákon.

10. Legutolsó tanácsom, mintegy fittyet hányva a korábbi kilencre, mégis itt a helye: legyetek önazonosak az öltözködésben! Hiába mutogatok nektek virágmintás ruhákat, kockás ingeket, ha ti sportosan szerettek öltözni. Ha utálod a szoknyákat, akkor ne az én kedvemért bújjál ki a fotózásra a nadrágból. Ha utálod a pasztell színeket, mutasd meg a kedvencedet. Vagy csak egyszerűen vedd fel. Hiszen ahogy fentebb már megírtam, a ti történetetek lesz a fotókon elmesélve, méghozzá szívhez szólóan.

Végezetül mutatok néhány kellemes színharmóniát és öltözködési tippet. A táblák forrása: https://www.sandyalamode.com/